سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 - 17 رمضان 1440 - 2019 مي 21
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82877
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1393 0:0
تعداد بازدید : 2951

از سوی هیئت نظارت بر ضوابط نشر؛ آئین نامه «واگذاری ممیزی به ناشران» برای اجرا به وزارت ارشاد ابلاغ شد

مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد از ابلاغ آئین نامه ای از سوی هیئت نظارت بر ضوابط نشر به این دفتر خبر داد که هدف از آن «واگذاری ممیزی به ناشران داوطلب و قانون مدار» اعلام شده است. همچنین به گفته شجاعی صائین، هیئت مذکور آئین نامه دیگری را هم به این دفتر ابلاغ کرده که هدف از آن هم تسری دادن امر بررسی کتاب و افزایش واسپاری این امر به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان های کشور عنوان شده است.

 

 

علی شجاعی صائین مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ابلاغ دو آئین‌نامه اجرایی یکی آئین‌نامه موسوم به واگذاری ممیزی به ناشران قانون‌مدار و داوطلب انجام این کار و دیگری آئین‌نامه تمرکززدایی در بررسی کتاب و افزایش واسپاری این امر به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌های کشور خبر داد.

شجاعی‌صائین در این باره به خبرنگار مهر گفت: این آئین‌نامه‌ها از سوی آقای مهدوی‌راد به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی ابلاغ شده و ما هم در حال تهیه مقدمات اجرایی برای ابلاغ این آئین‌نامه‌ها به ناشران سراسر و همچنین ادارات کل فرهنگ و ارشا اسلامی در استان‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه «به محض فراهم شدن مقدمات اجرایی آئین‌نامه‌ها، آنها را به صورت کامل و شفاف در سایت دفتر منتشر خواهیم کرد»، پیش‌بینی کرد این فرآیند تا سه هفته دیگر به انجام برسد و آئین‌نامه‌های یادشده برای اطلاع ناشران، روی سایت وزارت ارشاد (دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی) قرار گیرند.

به گفته مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس آئین‌نامه مربوط به واگذاری ممیزی به ناشران، چنانچه ناشرانی داوطلب بررسی آثار خود جهت دریافت مجوز نشر باشند، می‌توانند با تشکیل گروه‌های کارشناسی و پیشنهاد دادن آنها به هیئت نظارت بر ضوابط نشر، این کار را انجام دهند و در صورت اعلام نتیجه بررسی‌هایشان به دفتر کتاب، این به منزله نظر گروه‌های کارشناسی این دفتر تلقی خواهد شد و بر آن مبنا، مجوز صادر خواهد شد.

شجاعی صائین پیش بینی کرده که در فاز نخست ناشران دولتی و عمومی، استقبال بیشتری از این طرح به عمل بیاورند و ناشران خصوصی با احتیاط با آن برخورد کنند اما به مرور زمان آنها هم به این طرح و مشارکت در آن رغبت پیدا کنند.

همچنین به گفته وی و بر اساس آئین‌نامه دیگری که اخیراً از سوی هیئت نظارت بر ضوابط نشر به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی ابلاغ شده و هدف از آن تمرکززدایی در بررسی کتاب و واسپاری بیشتر این کار به استان‌ها است، از این پس، کار بررسی کتاب - که در حال حاضر علاوه بر ستاد مرکزی در ادارات کل ارشاد 5 استان خراسان رضوی، قم، اصفهان، آذربایجان شرقی و کرمان انجام می‌شود - به سایر ادارات کل استانی البته در صورت وجود زیرساخت‌های لازم تسری خواهد یافت.

در حال حاضر و در فاز جدید، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های خوزستان، گیلان، البرز و تهران برای بر عهده‌ گرفتن کار بررسی کتاب، اعلام آمادگی کرده‌اند که دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، مشغول بررسی شرایط استان‌های داوطلب است و پس از جمع‌بندی در این خصوص، نتیجه را به هیئت نظارت بر ضوابط نشر اعلام خواهد کرد و در صورت تائید، ادارات کل ارشاد در استان‌های یادشده نیز می‌توانند نسبت به بررسی کتاب‌ها و صدور مجوز برای آنها اقدام کنند.

مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برگزاری جلسه هیئت نظارت بر ضوابط نشر در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و مهمترین مصوبه آن را انتخاب حجت‌السلام و المسلمین محمدعلی مهدوی‌راد به عنوان رئیس و سخنگوی هیئت نظارت بر ضوابط نشر عنوان کرد.

 

منبع‌:خبرگزاري مهر

 

 


جستجو در فروشگاه :